Подписка на e-mail
Хотите получать наши новости на почту?

Мы в соц.сетях

Выберите метку
[WP-CUMULUS]
Рубрики
Архив

eTXT

eTXT

Перегляд фінансового бюджету сім’ї на карантині

Карантин для стримання коронавірусної хвороби триватиме в Україні до 26 квітня 2020 року і може бути подовжений на невизначений термін. В умовах, що склалися, багато людей втратили бізнес або були звільнені. А доходи тих, кому пощастило зберегти робоче місце, значно скоротилися. Сайт ЛЮДИ І БАНКИ радить, як переглянути бюджет сім’ї, щоб з мінімальними втратами пережити карантин.

Через карантин багато людей опинилося в критичній ситуації. Не новина, що більшість українців ледве дотягує до зарплати, тратять до копійки те, що заробляють. Інколи ж витрати перевищують доходи, оскільки необхідно частину коштів витрачати на погашення кредитів.

Експерти з фінансової грамотності завжди попереджають про необхідність створення фінансової подушки і радять з цією метою відкладати 10-20% з доходів:

 • ПОГАНА НОВИНА – мало хто дослухався до корисних порад. Відкладаючи навіть 500 гривень у місяць, за рік можна заощадити 6 000 гривень. І зараз ці гроші дозволили б почувати себе впевненіше.
 • ХОРОША НОВИНА – починати ніколи не пізно! Якщо ви не втратили роботу, почніть відкладати частину доходу прямо зараз. 1000, 500, навіть 250 гривень краще, ніж нічого.

Ще одна гарна новина полягає в тому, що мозок швидко звикає до необхідності регулярно відмовлятися від невеликих грошових сум. Зазначене не викликає великого психологічного опору. У разі покращення ситуації та збільшення доходів, суму заощаджень також можна збільшити. При песимістичному ж сценарії будуть хоч якісь гроші.
Завмерти, щоб вижити

Перш за все – НЕ ПАНІКУВАТИ. Щоб не трапилось – скорочення заробітної плати, безоплатна відпустка на невизначений термін, звільнення, втрата бізнесу – істериками та сльозами гроші не повернеш. Тим паче, що гроші люблять тишу.

Дозвольте собі поплакати, у будь-який спосіб випустити пар. Безглуздо порівнювати поточну ситуацію з тим, що було нещодавно. Не шкодуйте за тим, що планували та не отримали. Світ стрімко змінюється. Щоб вижити, ми повинні завмерти на якийсь термін та сконцентруватись на позитивних моментах, навіть якщо це дрібниці – можливість виспатись, подивитись серіал, почитати книжку, приготувати смачну вечерю для всієї родини…

Вирішувати фінансові проблеми починайте тільки тоді, коли заспокоїтесь.

Правда в тому, що грошей у світі не стало менше. Капітали завжди перерозподіляються. У період воєн, катаклізмів та криз цей перебіг значно прискорюється. Важливо це зрозуміти і зробити так, щоб гроші почали надходити у ваш гаманець.
Аудит активів та пасивів

Аудит доходів та витрат дасть змогу зрозуміти, звідки надходять гроші та куди вони діваються.

До активів відносяться:

 • заробітна плата, пенсія, соціальні виплати
 • кошти на банківських рахунках, депозитні вклади
 • заощадження в гривні та в іноземній валюті
 • цінні папери
 • земельні ділянки
 • нерухомість

Пасиви – це ваші борги приватним особам та організаціям:

 • комунальні платежі
 • кредити фінансовим установам
 • платня за школу, виш, спортивні секції, гуртки
 • витрати на їжу та предмети першої необхідності
 • витрати на утримання домашніх тварин
 • тощо

Операція «Оптимізація»

Почніть планомірно зменшувати витрати.

Якщо є КРЕДИТИ, зверніться до банку. Національний банк України запропонував банкам ввести на період карантину пільговий режим обслуговування кредитів. Наприклад, повне або часткове звільнення від сплати тіла кредиту із одночасним подовженням терміну кредитування, реструктуризація. У період з 1 по 30 квітня 2020 р. заборонено використовувати будь-які штрафні санкції за прострочення виконання зобов’язань.

Треба розуміти, що це лише порада. Щоб отримати пільги, необхідно звернутись до фінансової установи з відповідним клопотанням та документально підтвердити погіршення фінансового стану. Піти на зустріч клієнту чи ні, вирішує банк. Але він однозначно не спростить умови, якщо клієнт про це навіть не запитає. Звернутись до фінустанови можливо дистанційно – письмово, по телефону, по електронній пошті.
Суттєва витрата – ОРЕНДА ЖИТЛА. Домовтесь про зменшення вартості оренди або відтермінування платежів до кращих часів. Багато орендодавців готові до такого питання. Вони розуміють, що в умовах невизначеності краще отримати менше, ніж втратити старого клієнта та залишить взагалі без заробітку.

Критично оцініть витрати з огляду на ситуацію, що склалася. Карантин дозволяє економити на послугах:

 • манікюр/педикюр – 300-600 грн/місяць
 • нарощування вій – 600 грн/місяць
 • перукарня – 500-1500 грн/місяці
 • фітнес клуб – від 300 грн

Під час ізоляції значно зменшуються витрати на розваги – кіно, кафе, ресторани. Не треба купувати одяг та взуття з нової весняної колекції. Відпала потреба в безлічі дрібниць, з яких складалося повсякденне життя – кава з собою, бізнес-ланч, готова їжа із супермаркету на вечерю, проїзд у транспорті. Велика ймовірність, що найближчу відпустку також доведеться провести в межах власної квартири. Якщо ви відкладали гроші на закордонний тур, їх можна спрямувати на інші цілі.

Варто переглянути продуктову корзину в бік використання дешевших марок товарів. Наприклад, кава в зернах значно дешевша капсул для кавомашин, макарони з твердих сортів пшениці вітчизняного товаровиробника не гірші від продукції елітних брендів, за 250-300 грн можна купити пляшку непоганого сухого вина, а в кафе за цю ціну випити лише келих. Таких прикладів безліч.

Слідкуйте за знижками, акціями, розпродажами. Навіть в карантин супермаркети не відмовляються від сталої практики заохочення покупців. Зараз у вас для цього з’явився час. Завантажте на смартфон спеціальний мобільний додаток, відслідковуйте акції, промокоди та купуйте вигідніше.

Зазначене свідчить, що можливо витрачати менше, а жити не гірше. Вам точно не доведеться сидіти на хлібі та воді, якщо переглянути фінансовий план та почати витрачати розумно.

Наступний крок – змінюватися та заробляти. Далі буде.


Вам понравилась статья? Поделитесь ей с друзьями!
Подпишитесь на обновления сейчас и получайте полезные тематические материалы!